کاربرد ژئوتکستایل در عایق های رطوبتی

اهمیت عایق کاری
تحقیقات نشان می دهد ساختمان هایی که از عایق مناسب در آنها استفاده می شود تا ۵۰٪ مصرف انرژی در آنها کاهش می یابد ؛ بدین تربیت باعث صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی تجدید ناپذیر می شود ، همچنین ایجاد محیطی آرام و به دور از سر و صداهای کاذب از مزایای استفاده از عایق های مناسب و حجیم در ساختار ساختمان ها می باشد .

 

نحوه ی عملکرد عایق ها

عایق ها به موادی اطلاق می شوند که با به کارگیری آن ها در سقف ، کف و دیوار های ساختمان جریان گرم و انرژی را به حداقل می رسانند . همانند ساختاری که در پتو و امثال آن وجود دارد ، عایق های حجیم همواره مقداری از هوا را در ساختار داخلی خود نگه می دارد که این باعث ایجاد مقاومت در مقابل جریان گرما می شود . همچنین در فصل سرما نیز عایق ها با به دام انداختن گرما در داخل خود به گرم شدن محیط داخل ساختمان کمک می نماید .

کاربرد عایق های عمودی و عایق های افقی

این عایق ها از جنس ‌پلی استر بوده و ترکیبی مصنوعی از زنجیر عایق های پلیمرهای کربنی است و دقیقا از همان ساختاری پیروی می کند که در کانتینرهای آب با مواد غذایی ، بسته بندی های پزشکی و کالای خواب استفاده می شود . پلی استر یک محصول هایدرو فوربیک (Hydrophpbic) می باشد یعنی آب را از خود دفع می‌کند . لذا این ویژگی تضمین می کند که این محصول در مقابل رطوبت هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد . این محصول کاملا پاک و بدون کرد می باشد و به وسیله ی حشرات یا جانوران موذی نیز خورده نمی شود . براساس ویژگی های پلی استر ، این محصول عایق بسیار مناسبی برای نواحی مرطوب نیز بوده و مطابق با استانداردهای بین المللی در این کشورها نظیر استرالیا و منطقه ی اقیانوسیه می باشد .

مزایای استفاده از عایق های پلی استر

عایق های پلی استر ۱۰۰٪ از الیاف پلی استر تولید شده و درفرایند تولید آن از هیچ گونه افزودنمون یا مواد شیمیایی استفاده نمی شود . بنابراین برخلاف عایق هایی نظیر پشم شیشه حساسیت ‌ خارش ایجاد نمی کند .
سایر مزایای عایق های پلی استر به شرح زیر می باشد :

* غیرسمی و بدون بو
* سطح اشتعال پایین تر نسبت به سایر عایق ها
* مقاوم در برابر رطوبت ( رطوبت را جذب نمی کند )
* قابلیت نصب آسان
* عدم ایجاد سوزش و خارش برای نصاب
* دوام بالا و افت ناچیز در ارتفاع ‌‌و ضخامت
* بدون گرد و ضدحساسیت مناسب برای بیماران آسم و آلرژی
* کاهش در جذب و از دست دادن گرما
* مقاوم در برابر قارچ ، فاسد شدن و حملات حشرات و جوندگان موذی
* Ph این محصول حدود ۷،۸ می باشد . بنابراین از این نظر نزدیک به Ph خنثی بوده و بنابراین خورنده نمی باشد

خاصیت آکوستیک پلی استر

پلی استر به عنوان یک ماده با ویژگی جذب صورت در ساختار داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .
ترکیبات : ارگانیک ، زنجیره های طولانی پلیمرهای مصنوعی ، کربن هیدروژن و آب . تاکنون عایق های پلی استر هیچ گونه ضرری برای سلامتی انسان نداشته اند و توسط بنیاد بین المللی آسم برای عایق های ساختمانی پیشنهاد شده است .