مقالات

واتر استاپ

Water-stop-min

امروزه در ساخت اکثر سازه های صنعتی، تجاری و مسکونی در محدوده ی قالب ریزی بتن ها زهکشی انجام می شود تا حاشیه به طور دقیق معلوم و مشخص شود. یکی از عناصر اصلی و کاربردی در فونداسیون ها و زیربناهای بتني استفاده از آب بندها يا همان واتر استاپ ها می باشد. جهت جلوگیری از جابجایی لایه های بتني و حفظ آب در یک قالب مشخص، آن را با استفاده از لایه های شیاردار آب بندی می کنیم.که در این مقاله قصد برسی کاربردهای واتر استاپ را خواهیم پیشنهاد  میکنیم هرگز این مقاله را از دست ندهید.

برخی از کاربردهای واتر استاپ

برخی از کاربردهای واتر استاپ

واتر استاپ چیست؟

همان طور که از نامش پیداست از واتر استاپ یا آب بند جهت ايجاد انسداد یا فضای بسته در مقابل نشتی های احتمالی استفاده می شود. واتر استاپ نمونه ای از ژئوسنتتيک ها می باشد که بیشترین استفاده ی آن در ساخت سازه های بتنی و جهت جلوگیری از هدر رفتن آب ذخیره شده در استخرهای کشاورزی می باشد. جالب است بدانید نقش واتر استاپ ها تنها در استخرهای کشاورزی خلاصه نمی شود از واتر استاپ ها جهت فیلترینگ و ایزولاسیون استخرهای پرورش ماهی و شیلات، استخرهای تفریحی، استخرهای شیمیایی و صنعتی و حتی استخرهای خورشیدی در نیروگاه های هسته ای نیز استفاده می شود.

ویژگی های ظاهری واتر استاپ

در ساخت واتراستاپ یا آب بند، همانند سایر ژئوسنتتیک ها از پلی وینیل کلریدها استفاده شده است. بر همین اساس واتر استاپ ها لایه های ریز پلیمری و پلاستیکی محکم و نسبتاً ضخیمی هستند. لایه های واتر استاپ ها نسبتاً منعطف می باشد. واتر استاپ ها همانند لاستیک خودرو سطح داخلی صافی دارند و در سطح خارجی خود دارای شیارهایی عاج گونه می باشند. وجود عاج ها بر روی سطح خارجی واتر استاپ باعث می شود واتر استاپ ها به صورت دقیق تر و بدون مشکل در جایگاه خود در درون بتن قرار بگیرد. آب بندها بیشتر در رنگ های زرد و آبی و در ابعاد مختلف متناسب با جایگاه استفاده تولید و برش می خورند. توجه داشته باشید واتر استاپ ها باید از دسته مواد اولیه ی به روز و یکدست بدون ناخالصی تولید شوند. این کار باعث می شود تحمل فشار و انعطاف پذیری آب بند نیز افزایش پیدا کند.

نحوه به کارگیری واتر استاپ ها

واتر استاپ ها با قرار گرفتن لایه ای در بین لایه های بتنی و شاخه های فلزی به صورت عمودی و منظم قرار می گیرد بدین صورت با لایه گذاری واتر استاپ های افقی بر روی کف استخر و لایه های عمود آن در مجاورت یکدیگر فضای خالی باقی نمی گذاریم. این کار باعث می شود در فضای مشخص شده قسمت داخلی بتن استخر مقداری آب جذب شود اما توان نفوذ به لایه های زیرین آب بند را نداشته باشد. واتراستاپ ها به وسیله بندهای هم جنس در تماس با ما اسکلت فلزی بتنی قرار می گیرند تا هیچ گونه جابجایی در حین بتن ریزی و قالب بندی صورت نگیرد.

شرایط یک واتر استاپ تأییدشده

در واتر استاپ های تعبیه شده قبل از فونداسيون، باید به بررسی تک تک جزئیات موجود بر روی واتر استاپ توجه داشته باشیم. هرگونه ترک یا شکاف بر روی لایه ی واتر استاپ نباید مشاهده شود. جنس الیاف به کاررفته در واتر استاپ باید تازه باشد و تاریخ مصرف داشته باشد. نباید هیچ گونه حباب و فضای خالی در بین واتر استاپ و بتن مشاهده شود.

انواع واتر استاپ ها

واتر استاپ ها بنا به جایگاه استفاده آن و جنس مواد سازنده در سه دسته ی اصلی تولید می شوند که تک تک به بررسی آن ها می پردازیم.

معرفی انواع واتر استاپ ها

معرفی انواع واتر استاپ ها

1_واتر استاپ های بنتونيتي

در ساخت واتر استادها از دسته های متنوعي از مواد استفاده می شود. در گروه آب بندهای بنتونيتي همان طور که از نامش پیداست، از ترکیب بوتيل با سدیم بنتونيت استفاده می شود. این ساختار توان ايزولاسيون آب بند را حتی در شرایط تحت فشار به صورت ارتجاعي حفظ می کند. جالب این است که علاوه برافزایش حالت ارتجاعي، آب بند با افزایش حجم نیز توان فشرده سازی و حرف حباب های احتمالی را ایجاد می کند.

2_واتر استاپ های هيدروفيل

آب بندهای هیدروفیل با ساختار ریز پلیمری ژئوسنتتيک توان استقامت در برابر نفوذ آب را در مکان هایی که بتن وجود ندارد یا بتن ریزی صورت نمی گیرد امام می دهند. آب بندهای هيدروفيل همانند بنتونيتي ها قدرت ارتجاعي و توان فشاری بالایی برخوردارند.

3_ واتر استاپ های پی وی سی (PVC)

واتر استادهای پی وی سی جهت استفاده در لایه های متحرک و ثابت فونداسيون را بازی می کنند. این راهی همانند یک پرده نفوذناپذیر از ورود آب و هر نوع دیگر مایع به لایه ی داخلی بتن جلوگیری می کند.

پراستفاده ترین واتراستاپ ها

امروزه در کل دنیا از واتراستاپ ها به صورت گسترده در فونداسيون اکثر سازه های بتني استفاده می شود. وجود آب بند در پی ریزی بتن سازه ها احتمال ورود آب و زنگ زدگی را در اسکلت بندی اينترال بتن در حد خیلی زیاد کاهش می دهد درنتیجه بر طول عمر سازه می افزاید. در بین دسته آب بندهای ابداعی بهترین عملکرد را واتراستاپ های هيدروفيل هستند.

در ساختار واتراستاپ های هيدروفيل از روش دوقطبی آب دوست و آب گریز به عنوان آب بند استفاده می شود. در بین دسته های واتراستاپ بنتونيتي ها نیز از کارایی بالایی برخوردار می باشند. طریقه ی ارتباط لایه های آب بند در ساختار واتراستاپ های بنتونيتي بسیار نزدیک و فاقد هیچ گونه فضای آزاد می باشد. بر همین اساس احتمال نشت آب به لایه های داخلی بتني بسیار پایین است. امروزه از واتراستاپ های پی وی سی به مراتب کم تر استفاده می شود. لازم به ذکر است در اغلب سازه ها با آب بندی فونداسيون با واتراستاپ پی وی سی، زنگ زدگی سازه ها در حد نسبت زیادتر مشاهده شده است. همین امر استفاده از این روش واتراستاپ را به مقدار قابل توجهی کاهش داده است.

تقسیم بندی واتراستاپ ها بر پایه ی جایگاه نصب

واتراستاپ ها بنا به جایگاه و ابعاد متناسب با آن در سه دسته ی 1_ روکار 2_ توکار و 3_کف پوش قرار می گیرند.

1_  یکی از کاربردهای واتر استاپ که در فونداسیون ها و اسکلت بندی های بتني مورداستفاده قرار می گیرد آب بندهای توکار می باشند. آب بندهای توکار در فضای میانی لایه ی شناژ بتن قرار می گیرند و از این طریق اجازه ی نفوذ رطوبت به لایه ی داخلی بتن و سایر لایه های داخلی رو ایزوله می کنند. در ساخت استخرها نیز جهت زیبایی بیشتر، می توان از آب بندی توکار استفاده شود.

2_ روش روکار بيشتر در ساخت استخرها استفاده می شود. آب بندی کردن استخرها با واتراستاپ های روکار یک تیر و دو نشان است و علاوه بر آب بندی به عنوان یک روکش رنگی و زیبا از هزینه ی نمادهي استخر می کاهد. نکته ی قابل توجه در نمونه های روکار آشکارتر بودن مکان های نشتی در صورت وجود نسبت به نمونه های توکار می باشد که بسيار کاربردی است.

3_نمونه از واتراستاپ ها که در ابعاد طولی و عرضی بزرگ تر تولید می شوند، نمونه های شیره دار کفی می باشند. از واتراستاپ های کف پوش به عنوان زیرساخت کف در نشت رطوبت و آب استفاده می شود.

لایه های واتراستاپ

لایه های واتراستاپ

اتصال لایه های واتراستاپ

جهت اتصال ورقه های واتراستاپ مجاورهم از سشوارهای حرارتی یا اوتوهای OverLab استفاده می شود. نواحی مجاور دولایه ی مجاور به وسیله ی اتو یا سشوار حرارتی به حالت خمیری درمی آید و از تماس آن ها باهم دولایه در هم ادغام می شوند. پس از خنک شدن و اتصال کامل دولایه به صورت یک لایه در ابعاد بزرگ تر درمی آید. هرچقدر ابعاد لایه ها بیشتر باشد (مانند لایه های کف) نیاز کمتر به اتصال خواهیم داشت

نکته های کنترل کیفیت واتراستاپ

_ قبل از هر چیز سعی کنید واتراستاپ خود را از فروشگاه ها و نمایندگی های معتبر تهیه فرمانید.

_ از حواشی لایه های واتراستاپ برش دهید، ساختار داخلی لایه را مشاهده کنید. لایه ها را با دادن حرارت بررسی کرده و از کیفیت ماده سازنده و دوام آن مطمئن شوید

_با لمس سطحی واتراستاپ از صاف بودن و بدون زائده بودن آن مطمئن شوید. مشاهده ی هرگونه زائده یا خط و خش بر روی آب بند می تواند نشانه ی عدم مرغوبیت کالا باشد.

_با تا کردن لایه های واتر استاپ از انعطاف آن ها مطمئن باشید. نور خورشید از میزان انعطاف لایه ها می کاهد. _تاریخ تولید درج شده بر روی هر شاخه از واتراستاپ ها را بررسی کنید.

مزایای واتراستاپ ها

_ باعث حفظ حجم آب های زیرزمینی و جلوگیری از هدر رفتن آن ها می شوند.

_آلودگی زیست محیطی خاصی ندارند و در هر مکانی به تناسب دمايي قابل استفاده اند.

_ طول عمر بالایي در حدود (25_50) سال برای آن ها تخمین زده شده است.

واتر استاپ ها از استقامت بالای دمايي بین بازه های 25 تا +75 درجه ی سانتی گراد را دارا می باشند. این دلالت بر محدوده ی گسترده ی دوایی استفاده از آب بندها می باشد.

_ واتراستاپ ها در مقابل ترکیبات اسيدي و قليايي از مقاومت بالایی برخوردارند و تحت تأثیر قرار نمی گیرند. این کاربردهای واتر استاپ ها در نمونه های توکار آن بیشتر قابل توجه است. این امر باعث استفاده ی واتراستاپ ها در موارد نادر استخرهايي با ترکیبات شيمياي می شود.

_ استحکام و کشسان لایه ها در برابر فشارهای احتمالی حین جايگذاري و بتن ریزی نسبتاً بالا بوده و به این راحتی ها دچار پارگی یا تخریب نمی شوند.

_ وجود شیارهای موجود بر روی واتراستاپ ها جایگیری آب بند را در بتن محکم تر می کند.

سخن نهایی

در پی ریزی سازه های بتني و ساخت استخرها می توانید از واتر استاپ ها جهت به حداقل رساندن خطرات تخریب و همچنین فیلتراسیون بستر استخرها استفاده کنید. استفاده از واتر استاپ ها صرفه ی اقتصادی بسیار بالایی دارد. شما تنها یک پی ریزی کم هزینه نهایت صرفه جویی را در مصرف آب خواهید داشت و پایه های سازه ی خود را مستحکم تر بر خواهید داشت.که در این  مقاله سعی کردیم به صورت کامل به برخی از کاربردهای واتر استاپ بپردازیم . مشاوران فنی ما در لایی ابرینه به صورت تمام وقت جهت راهنمایی شما آماده ی خدمت رسانی می باشند. جهت استفاده و خرید بهترین کیفیت های واتراستاپ با گارانتی و ضمانت پس از فروش و با مناسب ترین قیمت در مجموعه لایی ابرینه layeabrineh.com در خدمت شما هستیم.

همچنین اگر در زمینه ی کاربردهای واتر استاپ سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی لایی ابرینه در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *