مقالات

ژئودرین

Geodrains-are-called-geosynthetic-products-min

ژئودرین

ژئودرین ها به محصولات ژئوسنتتیکی گفته می شود که به منظور زهکشی سازه های ژئوتکنیکی به کار می روند. این محصولات از یک هسته ی زهکش که بین دو لایه ژئوتکستایل یا یک لایه ژئوتکستایل و ژئوممبران قرار دارد، تشکیل شده اند. هسته های زهکش عمدتا ژئونت یا دیمپل شیت (زهکش شانه تخم مرغی) می باشند.

توضیحات مربوط به ژئودرین های ساخته شده از ژئونت در بخش ژئونت ارائه شده است. در این بخش به توضیح در رابطه با ژئودرین های ساخته شده با به کارگیری دیمپل شیت پرداخته می شود.

 

 

دیمپل شیت چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق های دیمپل شیت از جنس پلیمر (پلی اتیلن) با ضخامت کم (چند میلیمتر) هستند و دارای برآمدگی هایی می باشند که هدف از وجود این برآمدگی های دایره ای شکل، ایجاد یک فضای مناسب برای انجام عملیات زهکشی (دریناژ) با دبی بالا می باشد. در حقیقت فضای خالی بین برآمدگی های موجود در ساختار دیمپل شیت، سبب جذب آب از لایه های مختلف خاک و هدایت آن ها می شود. هر چه ارتفاع این برآمدگی ها بیشتر باشد فضای خالی بیشتری در ساختار زهکش ایجاد شده و توانایی زهکشی و هدایت آب با دبی بیشتری را خواهد داشت. دیمپل شیت ها با برآمدگی کم تر، مناسب برای زهکشی و هدایت آب با دبی کم تر می باشند.

مقاومت دیمپل شیت ها

دیمپل شیت ها نسبت به ژئودرین های ساخته شده از ژئونت ، قادر به تحمل بارهای فشاری بیشتری هستند. این محصولات نیز همانند دیگر محصولات ژئوسننتیک به صورت ورق هایی رول شده به بازار عرضه می شوند. نصب آن ها بسیار آسان است و به راحتی و سرعت از حالت رول، باز شده و در محل مورد نظر قرار می گیرند.

دیمپل شیت ها بر اساس وزن واحد سطح شان دارای مقاومت های فشاری مختلف هستند هر چه وزن واحد سطح شان بیشتر باشد، در برابر بارهای فشاری وارده مقاوم تر خواهند بود. این محصولات در پروژه های مختلف بسته به میزان نیاز به مقاومت فشاری، در وزن های واحد سطح متفاوت پیشنهاد می گردند.

 

 

ژئودرین چیست

به دلیل وجود برجستگی های موجود در سطح دیمپل شیت، این محصولات دارای مقاومت مناسبی در برابر بارهای ضربه هستند.
ورق های دیمپل شیت عموما در قسمت هایی از سازه ها قرار می گیرند که آن ناحیه ها همواره همراه با رطوبت های زیاد و یا حتی آب می باشند. از دیمپل شیت می توان هم زمان به عنوان یک عایق و یک زهکش با دبی بالا استفاده نمود و لازم به ذکر است که این ورق در برابر میکرو ارگانیزم ها، حملات شدید میکروبیولوژی و نیز جوندگان و ریشه گیاهان بسیار مقاوم می باشد.

دیمپل شیت و آب بندی

زمانی که از دیمپل شیت استفاده می شود، اغلب نیاز به لایه ی ژئوممبران، به منظور آب بندی از بین می رود چرا که دیمپل شیت، محصولی پیوسته و نفوذ ناپذیر و اغلب از جنس پلی اتیلن بوده و بنابراین به عنوان یک لایه آب بند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از دیمپل شیت

جذب و جمع آوری آب به دلیل ساختار دارای برآمدگی
مقاومت فشاری متناسب با نیاز پروژه
الاستیسیته و مقاومت کششی و خمشی مناسب
غیر سمی و بی خطر جهت استفاده در سیستم های آب آشامیدنی
نصب سریع و آسان به خاطر عرض بالای رول ها و وزن سبک آن ها
این محصولات می توانند در صورت سفارش مشتری، غیر قابل اشتعال باشند.
ابعاد رول ها می تواند با توجه به نیاز پروژه ها تعیین شود.
امکان اتصال آسان و سریع ورق ها به هم وجود دارد.
این محصول در برابر فشارهای بتن، مقاومت قابل توجهی دارد.
با به کارگیری این محصول نیاز به مصالح دانه ای زهکش از بین می رود
میزان زهکشی و هدایت سیال در این محصولات حتی در صورت اعمال فشارهای بالا نیز کاهش نمی یابد. این در حالی است که اعمال فشار سبب فشرده شدن مصالح دانه ای و بسته شدن خلل و فرج آن ها می گردد و نهایتا میزان زهکشی و هدایت سیال آن ها را کاهش می دهد.

كاربردهاي متداول ژئودرين ها

زهكشي سطح زمين های ورزشی
زهكشي شیروانی ها
زهكشي تونل ها
زهكشي بام ها (در صورتي كه در بالاي ساختمان ها فضاي سبز ايجاد گردد)
زهكشي كنار ديوارهاي مدفون ساختمان بخصوص در طبقات زيرزمين براي جلوگيري از نفوذ آب به داخل ديوار
زهكشي سازه هاي خاک مسلح
زهكشي اطراف گابيون ها
زهكشي سطوح خيابان ها و جاده ها
زهکشی فونداسیون ساختمان ها (برج ها، مجتمع های مسکونی، مجتمع های تجاری و بازرگانی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *